Компенсаторні можливості серця вражають. При хронічному кисневому голодуванні серце буквально «вирощує» нові мережі коронарних артерій, через які формується колатеральний кровотік. Задача додаткових артерій – постачати достатню кількість артеріальної крові до міокарда. Але в разі, якщо навантаження на серце зростає, а приплив кисню недостатній – розвивається ішемічна хвороба серця.  

Що таке ішемічна хвороба серця?

Для скорочення м’язам потрібні кисень і глюкоза, що надходять з артеріальною кров’ю. У разі, якщо до м’яза не надходить достатня кількість крові, розвивається кисневе голодування (ішемія), що тягне за собою поступову атрофію, некроз і заміщення м’язових волокон фіброзом. Цей принцип також поширюється і на міокард.   Головними причинами ішемії міокарда є:
  • закриття просвіту артерії тромбом;
  • звуження просвіту коронарних артерій через спазм;
  • відкладення атеросклеротичних бляшок на стінках судин.
  Факторами-провокаторами для розвитку цих станів є:
  • Ожиріння;
  • Паління;
  • Хронічний стрес і недосип;
  • Неконтрольована артеріальна гіпертензія;
  • Раціон насичений «поганим» холестерином;
  • Вікові зміни;
  • Схильність до тромбоутворення;
  • Ендокринні порушення (цукровий діабет, метаболічний синдром);
  • Перенесений міокардит.
  За підсумком, ішемічна хвороба серця простими словами – це хронічне кисневе голодування найвитривалішого м’яза нашого організму. Тому не відкладайте візит на комплексний чек-ап в Uclinic і дізнайтеся все про здоров’я свого серця за один день!  

Види ІХС

Тяжкість захворювання безпосередньо залежить від обсягу ураження та критичності звуження просвіту артерій. Кардіологи виділяють 4 функціональні класи захворювання: Клінічна класифікація ішемічної хвороби серця (ІХС) включає кілька форм захворювання, кожна з яких характеризується своїми особливостями і симптомами. Раптова серцева смерть Це найважча і найнебезпечніша форма ІХС, за якої зупинка серця може статися протягом першої години з моменту появи перших ознак захворювання. Стенокардія Це найпоширеніша форма ІХС. Проявляється у вигляді характерного болю за грудиною і за клінічними проявами розділена на такі підкласи: – стабільна стенокардія напруги (має 4 функціональні класи, проявляється під час стресу або фізичного навантаження) – стенокардія напруги, що виникла вперше – нестабільна стенокардія напруги (проявляється періодично) – спонтанна стенокардія Інфаркт міокарда Гострий стан, за якого кровотік в одній або декількох коронарних артеріях повністю блокується, що призводить до загибелі ділянки серцевого м’яза. За площею ураження поділяється на великовогнищевий (трансмуральний) і дрібновогнищевий. Вимагає екстреної госпіталізації. Характерний виражений больовий синдром. Важливо зазначити, що інфаркт може мати нетиповий перебіг (наприклад, проявлятися болем у животі, імітуючи болі за гастриту або виразки). Кардіосклероз після перенесеного інфаркту Після перенесеного інфаркту на місці пошкодженого серцевого м’яза утворюється рубцева тканина. Фіброз негативно впливає на здатність серця скорочуватися, призводячи до серцевої недостатності або порушень ритму.   Порушення серцевого ритму або провідності Порушення ритму за прискореним або сповільненим типом (тахі- або брадиаритмії) є однією з найпоширеніших форм ІХС, а їхнє лікування потребує комплексного підходу та великого залучення пацієнта до процесу лікування. Серцева недостатність Це форма ІХС, за якої серце вже не може перекачувати кров і адаптуватися до фізичного або емоційного навантаження так ефективно, як раніше. Як результат – відбувається застій крові в малому колі кровообігу, поступово знижується фракція викиду, а якість життя пацієнта значно знижується. Безсимптомна ІХС – ознаки ішемічної хвороби серця не проявляються, але за результатами досліджень (коронарографія, ЕКГ) виявлено порушення прохідності коронарних артерій і помітні ознаки вираженої ішемії міокарда. Пам’ятайте, що ця патологія може ускладнитися гострим коронарним синдромом, нестабільною стенокардією, порушеннями ритму та інфарктом. Тому не варто ігнорувати навіть мінімальні симптоми, що вказують на кисневе голодування міокарда.  

Симптоми ішемічної хвороби серця

Основний симптом – стискаючий, пекучий або давлячий біль за грудиною, що «віддає» в ліву руку, лопатку або нижню щелепу. Біль може проявлятися як на тлі стресу або фізичного навантаження, так і в спокої. Тривалість нападу від кількох хвилин до півгодини. Додатково на ІХС можу вказувати:
  • Пітливість;
  • Відчуття тривоги і нестачі повітря;
  • Порушення ритму;
  • Нудота;
  • Запаморочення.
Дізнатися більше про те, чим може ускладнитися ішемічна хвороба серця, як лікувати це захворювання і які зміни способу життя допоможуть уникнути інфаркту можна на консультації в кардіолога Uclinic. Деталі та запис на прийом за номером +38 063 407 42 42.  

Як діагностують ішемію міокарда?

Хронічну ішемічну хворобу серця добре видно на кардіограмі або результатах добового холтер-моніторингу. Ці та інші інформативні обстеження входять до кардіологічного чек-апу від Uclinic. Додатково для встановлення діагнозу кардіологи призначають:
  • УЗД серця з метою оцінки скоротливої здатності та фракції викиду.
  • Тредміл-тест для визначення адаптивності міокарда до навантаження.
  • КТ судин з контрастом для оцінки прохідності коронарних артерій.
  • Коронарографія – максимально інформативний метод діагностики ураження судин.
  • Аналіз крові на трансамінази та тропонін (маркери пошкодження міокарда).
  • Ліпідограму для оцінки співвідношення різних фракцій ліпіду (т.зв. «хороший» і «поганий» холестерин).
  Звертаємо вашу увагу, що перелічені методи є базою для діагностики ІХС. Кінцевий перелік досліджень може змінюватися залежно від скарг, анамнезу та інших індивідуальних аспектів кожного пацієнта.

Чим небезпечна ішемічна хвороба?

Найнебезпечнішими ускладненнями ІХС є раптова коронарна смерть та інфаркт міокарда, які трапляються приблизно в 15% пацієнтів із цим діагнозом. Також існує так звана «безбольова» форма ішемії, яку можна зареєструвати тільки під час розшифровки добових показників холтер-моніторингу. Саме ця форма найчастіше трапляється у пацієнтів із цукровим діабетом і ускладнюється великим інфарктом.   Уже наявна ішемічна хвороба серця у жінок може значно посилитися під час вагітності через збільшену потребу міокарда в кисні та загальне навантаження на серцево-судинну систему. Але своєчасно розпочате лікування допоможе уникнути більшості ускладнень і зберегти повноцінну якість життя.   Як проводиться лікування ішемічної хвороби серця? Вибір тактики спирається на результати діагностики, індивідуальні ризики пацієнта й особливості клінічної картини.

Консервативна тактика

Цей тип лікування спрямований на усунення патологічних факторів і зниження ризиків ускладненого перебігу. До консервативної тактики входить:
  • Прийом препаратів для нормалізації рівня холестерину;
  • Профілактика тромбоутворення;
  • Контроль і нормалізація артеріального тиску;
  • Оптимізація потреби міокарда в кисні;
  • Контроль рівня глюкози крові;
  • Зниження стресу;
  • Нормалізацію режиму сну, харчування та рухової активності.
 

Хірургічне лікування

Метод спрямований на відновлення прохідності судин або формування нового русла кровопостачання. Для цього виконують наступні операції: Стентування коронарних артерій – малоінвазивна операція, під час якої лікар відкриває просвіт судини за допомогою стента – циліндра з комірчастою структурою з біологічно інтактного матеріалу. Установка стента виконується через невеликий прокол великої артерії. Лікар вводить стент у складеному стані в артерію і під контролем інтраопераційної ангіографії проводить його в просвіт ураженої судини. Потім за допомогою балона сітку «розкривають» у просвіті ураженої артерії та фіксують впритул до стінок. Аортокоронарне шунтування з ангіопластикою – велика операція на відкритому серці. Спрямована на відновлення кровопостачання міокарда завдяки формуванню нових колатералей з аутотрансплантанта. Лікар бере фрагмент вени пацієнта (найчастіше це судина з нижньої кінцівки) і «підшиває» його до прохідних ділянок артерій серця.   Судинні хірурги контролюють успішність установки стента або відновлення кровопостачання в коронарних артеріях за допомогою ангіографії, яку також можна пройти на базі Uclinic.  

Що не можна робити при ішемічній хворобі серця?

Пам’ятайте, що успіх лікування багато в чому спирається на дотримання супутніх рекомендацій кардіолога, до яких входять:
  • Відмова від паління і вживання алкоголю;
  • Обмеження в раціоні швидких вуглеводів, трансжирів та інших нутрієнтів, що впливають на прогресування атеросклерозу;
  • Профілактика гіподинамії (пацієнт повинен вибрати комфортний вид фізичної активності, щодо якого лікар дасть рекомендації);
  • Виключення недосипів і стресу.
  Пам’ятайте, що здоров’я вашого серця насамперед у ваших руках. І команда Uclinic буде щаслива допомогти вам подбати про нього.  

Переваги Uclinic

  • Власний енергонезалежний діагностичний центр
  • Досвідчені та доказові кардіологи
  • Сучасний центр кардіохірургічний департамент
  • Доступність усіх сучасних методів лікування
  • Швидке відновлення та збереження високої якості життя
 

Часті запитання

Що краще: стентування чи шунтування?

Вибір між стентуванням і шунтуванням залежить від конкретної ситуації пацієнта і стану його коронарних артерій. Стентування є менш інвазивною процедурою і може виконуватися як з метою профілактики інфаркту, так і для усунення гострої ішемії міокарда. Шунтування (аортокоронарне шунтування, АКШ) виконується на відкритому серці та полягає у формуванні нових шляхів кровопостачання міокарда в пацієнтів із важкими формами ІХС, атеросклерозу та іншими захворюваннями серцево-судинної системи.  

Чи можна лікувати ІХС народними методами?

Ні, самолікування за ІХС або використання методів із недоведеною ефективністю може ускладнитися інфарктом та іншими життєзагрозливими станами. На додаток до обраного методу лікування лікар може порекомендувати тільки перегляд дієти, питного режиму та рівня фізичної активності. Вони можуть допомагати в поліпшенні загального самопочуття, але не можуть замінити препарати, призначені фахівцем.  

Як відрізнити інфаркт від невралгії?

Важливо! Самодіагностика може бути небезпечною для вашого здоров’я. У разі появи болю в грудях негайно зверніться по медичну допомогу для встановлення точного діагнозу. Інфаркт міокарда характеризується болем у грудях, що давить або стискає, і може поширюватися на ліву руку, шию, спину або нижню щелепу. Часто супроводжується задишкою, пітливістю, нудотою і відчуттям паніки. Міжреберна невралгія проявляється гострим, колючим або пекучим болем, який може посилюватися під час руху, глибокого вдиху або кашлю. Біль зазвичай локалізується на одному боці грудної клітки і не іррадіює в інші анатомічні зони.