Що таке аритмія?

Людське серце це не тільки камери, клапани, магістральні судини, міокард та інші знайомі нам анатомічні утворення. У товщі міокарда прихована ціла електрична мережа, що складається з нервових вузлів і волокон. Саме ця автономна нервова система щомиті генерує і поширює електричні імпульси по всій площі міокарда, викликаючи його ритмічне скорочення.  Порушення роботи одного з нервових вузлів або провідності по будь-якій із ніжок призводить до розсінхронізації фаз скорочення серця, зменшення або збільшення частоти серцевих скорочень. Як результат – відбувається порушення серцевого ритму, що й дає назву захворюванню. Хочете знати, чим лікувати аритмію та як уникнути ускладнень цього захворювання – запишіться на очну або онлайн-консультацію до кардіолога Uclinic. Деталі та запис за номером +38 063 407 42 42.  

Види аритмії

Класифікація порушень ритму проводиться за такими критеріями: 
  • Локалізація вогнища: передсердні, шлуночкові, надшлуночкові, АВ-вузлові. 
  • Частота серцевих скорочень: тахіаритмії (прискорення ЧСС) і брадиаритмії (уповільнення).
  • Сталість: стабільне порушення ритму (наприклад, поступове зниження ЧСС) або спонтанні зриви, за яких напад аритмії виникає періодично.
  • Тип порушення ритму: спонтанні поодинокі екстрасистоли, асинхронні скорочення камер серця (мерехтіння, тріпотіння і фібриляції), пароксизмальні скорочення.
 

Причини аритмії

Кардіологи ділять причини захворювання на такі категорії:

Вторинні

Переважна більшість пацієнтів звертаються до кардіоаритмолога з порушеннями ритму, що виникли внаслідок:
  • вікових змін;
  • неконтрольованої артеріальної гіпертензії;
  • ендокринних захворювань (патології щитоподібної залози, цукровий діабет);
  • обтяженого анамнезу (куріння, перенесені міокардити, наявність вад серця);
  • супутніх патологій (карциноїд, захворювання легенів тощо).
 

Первинні

Статистично зустрічаються рідше. Порушення ритму серця в цьому випадку є результатом спонтанних мутацій або успадкування пошкоджених генів (аритмогенна дисплазія правого шлуночка, синдром подовженого інтервалу QТ або синдром Бругада).  

Аритмія: симптоми та прояви

Стандартний симптом зриву ритму – відчуття перебоїв у роботі серця. Пацієнти описують його як відчуття раптової зупинки, «пропуск удару», різкий приплив, що супроводжується шумом у вухах тощо. Додатково вказувати на можливі проблеми з ритмом можуть непрямі симптоми – задишка, пітливість, відчуття паніки, епізоди втрати свідомості.

Чим небезпечна серцева аритмія

Небезпека захворювання полягає в стійкому зниженні якості життя пацієнта та його непередбачуваності, яке може призвести до:
  • підвищеного ризику інсультів (формування дрібних тромбів у разі миготливої аритмії);
  • серцевої недостатності;
  • раптової серцевої смерті.
Тому не відкладайте комплексне обстеження при появі навіть найменших скарг на роботу серця.  

Діагностика захворювання

На початкових етапах, під час діагностики аритмій пацієнту рекомендують проведення добового моніторування ЕКГ. Цей метод діагностики має більшу діагностичну цінність, порівняно зі звичайною ЕКГ. Діагностувати інші порушення ритму також допоможуть такі дослідження:
  • Загальний огляд з аускультацією 
  • Черезстравохідна електрокардіостимуляція (для виявлення аритмогенних ділянок)
  Якщо у пацієнта відмічаються складні для виявлення форми аритмії (шлуночкові екстрасистоли) для постановки діагнозу проводиться електрофізіологічне дослідження з картуванням аритмогенних ділянок серця. Це інвазивна процедура, яку виконують під наркозом і можуть одномоментно поєднувати з оперативним втручанням. За потреби лікар може рекомендувати більш розширене обстеження, до якого включено лабораторні дослідження, УЗД серця та щитоподібної залози, консультації суміжних спеціалістів. Пройти повний чек-ап, отримати точний діагноз і адаптовану під індивідуальні особливості схему лікування можна на базі Uclinic.  

Лікування аритмії

Базою для відновлення нормального серцевого ритму є консервативна терапія. Вона охоплює приймання специфічних препаратів (В-блокатори, блокатори кальцієвих каналів, гормони, антидепресанти тощо), корекцію способу життя. У разі загрозливих для життя форм аритмії пацієнту рекомендують такі операції: Встановлення кардіостимулятора – операція вибору в разі вираженої брадиаритмії (з уповільненням ЧСС). Після встановлення стимулятора пацієнт повинен періодично відвідувати свого аритмолога для оцінки роботи, калібрування або заміни кардіостимулятора. Радіочастотна абляція (РЧА) – малоінвазивне втручання, під час якого кардіолог коагулює патологічні водії ритму розрядом струму. Коагулятор вводять у камери серця через невеликий прокол у великій судині кінцівки, завдяки чому пацієнт швидко відновлюється після втручання. У разі, якщо у пацієнта складно протікає аритмія, ліки після РЧА допомагають додатково контролювати ритм і зберігати високу якість життя. Для екстреного відновлення нормального ЧСС (наприклад, у разі тріпотіння передсердь) пацієнту проводять кардіоверсію (контрольований удар струмом) або вводять спеціальні препарати, залежно від типу порушення.

Аритмія: що робити під час нападу?

Важливо! Без надання кваліфікованої медичної допомоги напад аритмії може ускладнитися фібриляцією передсердь або шлуночків, розвитком гострої серцевої недостатності та навіть раптовою серцевою смертю. Тому за появи симптомів порушення ритму необхідно терміново викликати бригаду ШМД. Під час очікування бригади пацієнт повинен прийняти комфортне положення, заспокоїтися і не намагатися купірувати напад самостійно. Після стабілізації загального стану пацієнт має пройти комплексне обстеження. За його результатами лікар розповість як лікувати аритмію за лікарською схемою, дасть розгорнуті рекомендації та повідомить про необхідність хірургічного лікування.  

Переваги лікування в Uclinic

  • Сучасний центр кардіології та кардіохірургії
  • Власний діагностичний комплекс
  • Досвідчені кардіологи, які консультують очно та онлайн
  • Зручні програми кардіологічного чек-апу
  • Індивідуальний підхід до кожного пацієнта
 

Часті запитання

Чи потрібна операція при аритмії?

Тахіаритмія і брадиаритмія в 90% випадків потребують оперативної корекції (катетерна абляція або встановлення кардіостимулятора). Але це малоінвазивні втручання, після яких повернення до звичного ритму життя відбувається вже через кілька тижнів.  

Чи можна зупинити напад самостійно?

У деяких випадках ритм може відновлюватися самостійно. Але з огляду на високі ризики ускладнень (аж до летального результату) при зриві ритму необхідно викликати бригаду швидкої медичної допомоги для корекції порушень і профілактики ускладнень.  

Чи потрібна дієта при аритмії?

Спеціальна дієта за аритмії не потрібна. Але кардіолог може порекомендувати пацієнту переглянути раціон і питний режим для поліпшення загальної якості життя, зниження ваги, контролю рівня глюкози та холестерину.