Артеріальна гіпертензія – це захворювання, яке потребує комплексного підходу до лікування та дисципліни з боку пацієнта щодо дотримання рекомендацій фахівця. За даними Міністерства охорони здоров'я, в Україні на це захворювання страждають 10-12 млн осіб. З огляду на високі ризики ускладнень (інфаркти та інсульти) і прогресуюче погіршення якості життя пацієнтів (розвиток енцефалопатії, погіршення зору) підхід до лікування захворювання має бути комплексним. Досвідчені кардіологи Uclinic працюють за сучасними протоколами і знають як допомогти вам перемогти хворобу.

Причини артеріальної гіпертензії

Артеріальна гіпертензія поділяється на два типи:
  1. Первинна (есенціальна) артеріальна гіпертензія.
Найпоширеніший тип АГ. Розвивається поступово, часто пов'язана зі спадковістю, способом життя (наприклад, неправильним харчуванням, малорухомістю, стресом) і віком. Фактично, первинна гіпертензія може бути спричинена комплексом чинників, які впливають на стан судин і роботу серця.
  1. Вторинна артеріальна гіпертензія
Цей тип гіпертензії трапляється рідше і є наслідком інших захворювань або станів. Може виникнути через проблеми з нирками, гормональні порушення, хвороби серця або судин, або у зв'язку з прийомом певних ліків.

Гіпертонічна хвороба: стадії

I стадія (початкова) – на цьому етапі внутрішні органи ще не страждають від підвищеного тиску. Компенсаторні можливості організму ще справляються з дією гіпертензії, і пацієнт може не відзначати симптомів. Але важливо на цій стадії звернути увагу на проблему, навіть якщо ви почуваєтеся нормально. II стадія (прихована) – вже починається негативний вплив на внутрішні органи, але без яскравих симптомів. Ви можете не відчувати проблем, але вони накопичуються і починають руйнувати здоров'я. III стадія (ускладнена) – відбувається виражене ушкодження органів-мішеней і відмічаються характерні симптоми: головний біль, біль у грудях або задишка. Також мають місце високі ризики виникнення інфарктів або інсультів. Саме тому важливо проходити кардіологічні чек-апи та вчасно попереджати появу ризиків. Не відкладайте турботу про своє здоров'я: запишіться до кардіолога Uclinic за номером +38 063 407 42 42.

Ступені гіпертонії

Гіпертонічна хвороба розвивається поетапно протягом кількох десятиліть і спричиняє незворотні зміни в органах-мішенях. Спираючись на ці критерії, кардіологи виділяють такі ступені захворювання: Гіпертонія 1 ступеня (м'яка) – тиск підвищується в межах 140-159/90-99 мм рт. ст. Це найпоширеніший тип, але багато хто його недооцінює.  Гіпертонія 2 ступеня (помірна) – тиск коливається між 160-179/100-109 мм рт. ст. і стабільно тримається на підвищеному рівні. Поступово можуть проявлятися перші серйозні симптоми, як-от запаморочення та слабкість, а на ЕКГ або ЕХОКГ відмічаються характерні зміни в структурі серця (гіпертрофія лівих відділів серця, збільшення систолічного навантаження). Важка гіпертонія 3 ступеня – показники перевищують 180/110 мм рт. ст. На цій стадії ризик для здоров'я вкрай високий, адже вже відзначаються характерні зміни в органах-мішенях – нирках, сітківці, головному мозку. Важливо регулярно перевіряти тиск і звертати увагу на найбільш неспецифічні симптоми гіпертонії.

Симптоми та ознаки гіпертонії

У більшості людей захворювання протікає безсимптомно на ранніх стадіях. Однак за тривалого перебігу хвороби або на тлі різкого підвищення тиску можуть виникати такі симптоми:
  • Відчуття втоми 
  • Задишка
  • Прискорене серцебиття, що часто супроводжується відчуттям тривоги
  • Раптові епізоди запаморочення
  • Дзвін або шум у вухах
  • Болі в потиличній частині голови
  • Розмитість зору, темні плями або миготіння «мушок» 

Як діагностують гіпертонію?

Для встановлення діагнозу необхідний регулярний контроль показників АТ і низка інструментальних та лабораторних досліджень. У розрізі лабораторних досліджень призначають загальний аналіз крові та сечі, визначення рівнів глюкози, калію і натрію, ліпідограма, а також визначають рівень білка в сечі. Для оцінки серцевого ритму проводять добове моніторування ЕКГ (холтер-моніторинг). Для оцінки роботи серця додатково призначають динамічні навантажувальні проби (ВЕМ, тредміл-тест). За тривалого перебігу, наявності додаткових факторів ризику (ожиріння, цукровий діабет) проводять ультразвукове дослідження нирок та огляд очного дна. Спираючись на результати досліджень, кардіолог додатково визначає ризики виникнення ускладнень у пацієнта.
  1. Низький ризик (гіпертонія ризик 1): визначається при першій стадії гіпертонії (АТ до 140/90 мм рт. ст.) і відсутності інших факторів ризику. Ускладнення малоймовірні, але необхідний контроль тиску і здоровий спосіб життя.
  2. Середній ризик (гіпертонічна хвороба ризик 2): виникає за АТ до 160/100 мм рт. ст., коли наявні 1-2 фактори ризику (ожиріння або цукровий діабет), або за АТ до 180/110 без цих факторів. За такого рівня ризику можливий розвиток серцево-судинних захворювань протягом найближчих років.
  3. Високий ризик (гіпертензія ризик 3): сюди належить гіпертонія першого ступеня з трьома і більше факторами ризику або наявність ураження органів (наприклад, нирок).
  4. Дуже високий ризик (гіпертонія ризик 4): відзначається за м'якої або помірної гіпертонії, коли вже перенесено такі серйозні захворювання, як інфаркт або інсульт. Також сюди належить перебіг захворювання з ураженням внутрішніх органів, навіть якщо пацієнт не відзначає характерних симптомів.

Сучасні підходи до лікування гіпертонії

  1. Зміна способу життя:
  • Зниження споживання солі (до 5 г на добу);
  • Помірні фізичні навантаження (наприклад, ходьба або плавання);
  • Зниження маси тіла при надмірній вазі;
  • Відмова від паління та вживання алкоголю.
  1. Медикаментозна терапія
Підбирається лікарем індивідуально, з урахуванням загального стану пацієнта і супутніх захворювань.

Переваги кардіології Uclinic

  • Власний центр здоров'я серця
  • Досвідчені кардіологи
  • Сучасна лабораторія та діагностичний комплекс
  • Персональний підхід і врахування всіх індивідуальних особливостей пацієнта
  • Приємні ціни

Часті запитання

Що робити в разі гіпертонічного кризу?

Гіпертонічний криз – це гострий життєзагрозливий стан, за якого тиск підіймається до критичних значень (вище 180/120 мм рт. ст.). У таких випадках необхідно насамперед викликати швидку медичну допомогу, а до приїзду бригади:
  1. Негайно прийняти препарат, який швидко знижує тиск.
  2. Прийняти горизонтальне положення, забезпечити доступ свіжого повітря.
  3. Дотримуватися фізичного та емоційного спокою.

У чому полягає профілактика гіпертонічної хвороби?

Профілактика гіпертонії включає 5 простих рекомендацій:
  1. Регулярні фізичні вправи – навіть 30 хвилин ходьби на день можуть значно знизити ризик гіпертонії.
  2. Здорове харчування – зменшення споживання солі, насичених жирів, оптимізація дієти за типом «середземноморської».
  3. Контроль маси тіла – зниження ваги зменшує навантаження на серце і судини, знижує ризики інфаркту, покращує показники фізичної активності.
  4. Відмова від шкідливих звичок – паління і вживання алкоголю значно погіршують прогноз і збільшують ризик інфарктів та інсультів.
  5. Контроль стресу – психотерапія, приймання антидепресантів, робота з тривожністю і пригніченим гнівом позитивно впливають на стан серцево-судинної системи.