Акне – це захворювання, яке може виникнути в будь-якому віці з безлічі причин: від генетичної схильності, стресу, проблем шлунково-кишкового тракту до гормональних порушень. Для діагностики акне і правильного виявлення чинників, які призвели до її появи, пацієнтам варто звернутися за допомогою до дерматолога. Він може поставити коректний діагноз на очній консультації або порекомендувати пройти консультацію ендокринолога, гінеколога, гастроентеролога.

Лікування цього захворювання відрізняється у різних пацієнтів. Воно повинно бути адаптоване до потреб кожного пацієнта і може складатися з виняткового місцевого локального лікування цього захворювання до медикаментозного системного лікування. Також ефективними є косметологічні маніпуляції – такі як чистка та хімічні пілінги. Профілактика прищів досягається за рахунок здорового способу життя, уникнення стресу, належної гігієни та правильного домашнього догляду.

У цій статті ви дізнаєтеся все про акне, що потрібно робити, якщо зіткнулися з цим захворюванням, як лікувати акне, які заходи необхідно вжити, а також, що категорично забороняється при такому захворюванні.

Акне, що це?

Акне – це запальне захворювання, викликане гіперпродукцією шкірного сала в сально-волосяному філлікулі, що викликає його закупорку, перерозтягнення і як наслідок – запалення. Організм захищається від мікробів шляхом даного запалення, за яким їде почервоніння шкіри і виникнення характерного висипання.

Акне може утворюватися як на обличчі, так і на інших частинах тіла, наприклад, буває акне на плечах, грудях, спині.

Нерідко вугрова хвороба викликається гормональними змінами і проявляється в різних формах, від невеликих запалених папул (запалених горбків на шкірі) до гнійників вузликів і навіть підшкірних кіст при крайніх формах захворювання. При відсутності лікування це запальне захворювання може призвести до утворення рубців, що може позначитися на сприйнятті пацієнтом свого зовнішнього вигляду.

Акне вражає більше 85% підлітків, але часто може поширюватися і в дорослому віці і навіть дебютувати після 40 років. Середній вік звертання за лікуванням становить 24 роки, при цьому 10% звернень за лікуванням доводиться на пацієнтів у віці від 35 до 44 років.

Захворювання акне представлена ​​такими ознаками і симптомами, як наявністю на шкірі уражень, які різняться в залежності від тяжкості стану: чорні точки, папули, пустули, вузлики або кісти.

Приклад того, як виглядає акне дивіться на фото.

Види висипань

Акне характеризується кількома видами уражень:

  • Комедони – характеризуються темними і відкритими комедонами – темно-білими плямами і чорними точками. Вони з’являються в основному на лобі, щоках або навколо носа. У пацієнта можуть бути десятки таких точкових поразок;
  • Папулопустулезні висипання, які характеризуються папулами – червоними, твердими і виступаючими висипаннями, які іноді можуть бути дуже глибокими і навіть болючими. Пустули – це запальне ураження з жовтим вмістом і меншою кількістю комедонів. Розташовується як на шкірі, так і на грудях і спині.
  • Вузли та кісти – найбільш важка форма вугрів, вдають із себе поразки синюшно-багряного кольору, після яких рубці неминучі. Вони виникають на обличчі, шиї, грудях і спині. Вони також можуть поширюватися на руках, животі, сідницях або шкіру голови.

Причини виникнення акне

Серед безлічі причин появи прищів відзначимо:

  • Гормональні зміни, характерні для підліткового віку, при вагітності або супутніхендокринологічних патологій. У цих умовах сальні залози стимулюються до вироблення більшої кількості шкірного сала, щільної ліпідної речовини, яке в нормальних кількостях захищає шкіру від зовнішніх факторів і зберігає її зволоженою. Однак в разі надмірного вироблення шкірного сала отвори сальних залоз закупорюються і з’являються прищі.
  • Генетичні чинники – виникає вугрова хвороба, коли у пацієнтів є родичі першого ступеня споріднення зі схожими проблемами.
  • Продукти західного типу з високим глікемічним індексом (солодощі, закуски, продукти швидкого приготування і т. д.) можуть погіршити або продовжити вже існуючі прищі.
  • Застосування ліків: кортикостероїди, що застосовуються у вигляді кремів або вводяться перорально, або внутрішньовенно, ізоніазид, анаболічні стероїди (для розвитку м’язів), тривале застосування топічних стероїдів і т. д.
  • Помилки в повсякденному догляді за шкірою: надмірне очищення, нанесення кремів, олій або засобів макіяжу, що закупорюють пори і привертають до утворення чорних крапок.

Як запобігти появі прищів

Пропонуємо кілька рекомендацій, як можна запобігти таке неприємне і важке захворювання:

  • Правильна гігієна і догляд за шкірою – косметичні засоби, що містять олію, навіть кондиціонери для волосся або засоби для гоління, можуть закупорити пори і привести до появи прищів. Тому при проблемах зі шкірою варто використовувати тільки косметичні засоби, на упаковці яких зазначено «безолійні» і «некомедогенні». Також використовуйте тільки косметичні засоби, які підходять для вашої шкіри. У цьому вам може допомогти дерматолог. І останнє, але не менш важливе: уникайте використання макіяжу під час занять спортом.
  • Уникайте відшелушуючих гелів. Надмірне використання відшелушуючих гелів і лосьйонів може викликати роздратування шкіри і привести до надмірного запалення і сухості. Також уникайте мила, що містить агресивні хімічні речовини і спирт. Вони сушать шкіру, в результаті чого виділяється ще більше шкірного жиру. Таким чином, збільшується ризик появи акне;
  • Їжте продукти, які допомагають запобігти появі прищів – якомога більше зелених листових овочів. Вони знизять на 50% ризик шкірних проблем, включаючи прищі;
  • Здоровий спосіб життя – кращий засіб від прищів, стрес – головний ворог шкіри. Коли ми відчуваємо стрес, організм виробляє велику кількість кортизолу, який стимулює сальні залози виробляти більше шкірного сала, ніж зазвичай. Коли шкірний жир змішується з мертвими клітинами і бактеріями на шкірі, поява висипання значно зростає. Спорт – краще рішення від стресу і занепокоєння.

Діагностика акне

Діагноз акне повинен ставити тільки дерматолог після клінічного обстеження шкіри, і лікування проводиться тільки за його рекомендацією.

Пам’ятайте! Ні в якому випадку не рекомендується зайнятися самолікуванням, це може тільки погіршити ситуацію. За лікуванням акне важливо відразу звернутися до дерматолога, а не до косметолога. Косметолог тільки пропонує косметичні послуги, але не лікує дерматологічні захворювання.

Для постановки правильного і повного діагнозу лікар може запросити додаткові обстеження, такі як: гормональні тести або консультацію ендокринолога, УЗД органів травлення і гінекологічну консультацію (для виключення наявності кіст яєчників) і т. д.

Ваш дерматолог визначить типи шкірних поразок і їх тяжкість, щоб призначити лікування, яке вам найбільше підійде.

Лікування акне у підлітків і дорослих

Більшість людей задають питання: «Як лікувати акне в домашніх умовах?». Ми вам відповімо: «Ніяк». Як вилікувати акне допоможе тільки якісний дерматолог.

Лікування вугрової хвороби направлено на зменшення кількості і тяжкості уражень, запобігання утворення рубців і полегшення психологічного дискомфорту.

Залежно від тяжкості акне проводиться місцеве лікування або поєднання лікарських засобів, що застосовуються системно з ліками, застосовуваними місцево. Місцево можна використовувати адапален, кліндамацін, бензоїлу пероксид і, в меншій мірі, різні інші кератолитичні речовини. Системне лікування можна проводити ретиноїдами. Пацієнтам жіночої статі можуть бути корисні антиандрогенні препарати або гормональні контрацептиви.

Лікарські препарати для лікування акне можуть мати такі механізми дії:

  • препарати, які нормалізують процес кератинізації фолікулів;
  • препарати, що пригнічують роботу сальних залоз;
  • протизапальні препарати;
  • препарати з антибактеріальною дією.

У більш складних ситуаціях разом з медикаментозним лікуванням акне використовується і апаратне лікування, до якої відноситься такі методи:

  • гальванотерапія;
  • лазеротерапія;
  • фототерапія;
  • дарсонвалізація;
  • механічне чищення шкіри;
  • поверхнева кріотерапія рідким азотом.

Ви страждаєте акне і не знаєте до кого звернутися? Пропонуємо Uclinic в Києві, наші професійні дерматологи допоможуть вам позбавитися від небажаних прищиків і набути впевненості в собі.

За консультацією заповніть форму на сайті або зателефонуйте за вказаним в контактних даних номером телефону.