Халязіон у дитини є більш поширеною, ніж у дорослої. Спочатку на повіці утворюється прищик, який з часом збільшується у розмірах. Шкіра в цьому місці стає припухлою і при дотику до неї відчувається гарячою.
Халязіон на оці в міру зростання починає завдавати все більшого дискомфорту. Крім того, він небезпечний наслідками, оскільки може провокувати запалення рогівки (кератит), астигматизм та інші проблеми. Тому давайте розглянемо докладніше, що таке халязіон, чому розвивається і як лікується.
Халязіон верхньої повіки
Пухлина може з’явитися на верхньому або нижній повіці, на одному або обох очах. Халязіон на верхній повіці зустрічається найчастіше. Захворювання не є інфекційним, хоч і розвивається через запальний процес. Розвивається у молодих людей, тому що у них залози повік активніші, ніж у літніх. Саме тому халязіон у дітей є більш поширеним.
Точні причини халязіону назвати складно. Однак відомо, що він може бути спровокований недостатньою гігієною очей, застудними хворобами, ослабленням імунітету, застосуванням контактних лінз. Вплинути можуть і певні фактори ризику:
- себорейний дерматит; запальні захворювання шкіри;
- хронічний блефарит;
- еритема;
- цукровий діабет;
- період вагітності.
Також халязіон верхньої повіки може стати наслідком внутрішнього ячменю.
Халязіон верхньої повіки на фото.
Халязіон нижньої повіки
Набряк повіки, що передує утворенню халязіону, може виникнути приблизно за тиждень до цього. Проте, трапляються випадки раптової появи ущільнення. “Градина” в середньому в діаметрі може досягати 2-8 мм, у занедбаних випадках – від 1 см.
До основних симптомів захворювання відносять такі прояви:
- підвищена чутливість до світла;
- нечіткий зір;
- сльозогінність;
- набряклість і тяжкість повік;
- неприємні відчуття під час примружування до вираженої болючості.
Халязіон на нижній повіці добре проглядається на внутрішньому краю віка. Якщо симптоматика зберігається протягом тижня і більше або наростає, необхідно звернутися до офтальмолога.
Діагностика халязіону
При постановці діагнозу насамперед враховуються скарги пацієнта та проводиться огляд. Щільне кулясте утворення зазвичай виявляється на внутрішній частині повіки (як воно може виглядати, можна розглянути на фото халязіону). При пальпації воно не завдає болю, є рухомим, а шкіра над ним зазвичай не змінена. Також наголошується місцева гіперемія.
Якщо халязіон проникає хвороботворна флора, це може спровокувати його нагноєння і абсцес. У такому разі помітно, що над ним набрякають та червоніють тканини.
Халязіон: як лікувати
Приблизно у чверті випадків утворення розкривається мимовільно та її вміст витікає. Проте, часто потрібна допомога фахівців, оскільки захворювання швидко прогресує і може призвести до ускладнень.
Лікування халязіону невеликих розмірів зазвичай передбачає застосування спеціальних мазей. Також при халязіоні в рамках лікування можуть використовуватись краплі. Інша стратегія – призначення кортикостероїдів. За допомогою тонкої голки в саму порожнину пухлини вводять стероїди, що сприяють розсмоктування секрету, що застоявся. Якщо тривалий час ущільнення не зменшується або діаметр становить понад 5 мм, потрібне хірургічне втручання. Операція з видалення халязіону полягає в його розтині, вилученні вмісту порожнини та подальшій обробці. Вказані дії виконуються під місцевою анестезією.
У середньому проблему виходить вирішити приблизно за 1 місяць (якщо немає серйозних ускладнень захворювання), тому вже дуже швидке лікування халязіону – це рідкість. Особливу увагу слід приділити пацієнтам, схильним до рецидивів такої патології.
Якщо симптоматика вказує на те, що у вас або вашої дитини розвивається халязіон, вам потрібна допомога досвідчених офтальмологів. Кваліфіковані лікарі Uclinic проведуть діагностику, призначать лікування та проконтролюють його результативність, а потім дадуть рекомендації щодо профілактики халязіону. Якісна комплексна допомога допомагає шукати ефективне вирішення будь-яких проблем.
Хочу висловити подяку лікарю нейрохірургу Швецю Олександру Васильовичу. Через складну хворобу не перший раз оперувалася в нього. Професіонал своєї справи, приємна людина, завжди відповість на телефонний дзвінок та у месенджерах. Дуже уважний до проблем пацієнта. Бажаю Вам, Олександре Васильовичу, успіхів більше
Нещодавно пройшла кількарівневе обстеження СКТ. Хочу висловити щиру вдячність Лікарю та його колегам за високий професіоналізм, за чуйність і підтримку. Буду радити Uclinic друзям і колегам.
В UCLINIC сьогодні лікували зуби сину, під наркозом, все чудово, все сподобалось, зубки чудові у дитини тепер. Всі дуже привітні, чудовий персонал